Kategorie

Zázvor mletý - 20g Zobrazit v plné velikosti

Zázvor mletý - 20g

193

25,00 Kč

Zázvor pochází z jižní Číny či severní Indie. Do Evropy jej pravděpodobně přinesli arabští obchodníci s kořením. Zázvor byl natolik žádán, že Řím na něj uvalil vysokou daň a ještě dlouho byly za toto pálivě ostré koření placeny vysoké ceny. Zázvorové oddenky jsou vyhledávaným kořením a léčivem. Oddenek obsahuje éterické oleje a pryskyřice produkující typickou chuť. Oddenku se také říká ,,zázvorový kořen“, i když se botanicky o kořen nejedná. Chuť zázvoru je kořenitá, ovocná a pronikavá.

Využití v kuchyni: zázvor můžeme používat čerstvý, nebo usušený a pomletý. Čerstvý, okrájený zázvor můžeme nastrouhat, přidat hřebíček, skořici a zalít horkou vodou. Připravíme si tak lahodný čaj, který dobře chutná i s medem. Čerstvý nebo sušený zázvor můžeme přidat také do polévek, omáček, zeleninových a masitých pokrmů i cukrovinek. Aroma a ,,nasládlá ostrost“ zázvoru se nejlépe zachová za předpokladu, že je přidán až na samém konci vaření. Sušený, mletý zázvor se používá nejčastěji ve směsích koření. Můžeme jej přidat také do perníčků, vykrajovaného pečiva, mléčné rýže, ovocných salátů a dezertů. Hodí se také k drůbežímu a jehněčímu masu, k rybám a mořským plodům.

Využití v lékařství: zázvor povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, uvolňuje žaludeční křeče. Zázvorový čaj je výborným pomocníkem při nachlazení. Zázvor působí také jako silné afrodiziakum.